VO VAN KIET
Dne 22. 11. 2022 vydává Vietnamská pošta známku ke stému výročí narození vietnamského premiéra Vo Van Kieta.
VO VAN KIET (1922 – 2008) patří k legendárním vietnamským politikům a vedle Pham Van Donga (1906 – 2000) byl jedním z nejvýznamnějších premiérů vietnamského státu. Vo Van Kiet spolu s Nguyen Van Linhem (1915 – 1998), tehdejším generálním tajemníkem Komunistické strany Vietnamu, nastartoval ekonomické reformy zvané đoi moi, plody těchto reforem – řečeno slovy básníka – sklízí Vietnam v současné nelehké době…
Vo Van Kiet (Vő Văn Kiệt) se narodil 23. 11. 2022 ve vsi Trung Hiep v okrese Vung Liem v provincii Vinh Long v nejjižnější části země. V mládí se zapojil do revolučního hnutí v oblasti Nam Ky (za francouzské Indočíny nazývané Kočinčína), kdy v 18 letech odešel do džungle po neúspěšném místním povstání, do komunistické strany vstoupil v roce 1939. Jeho původní jméno bylo Phan Văn Hòa, pseudonym Vo Van Kiet začal používat v ilegalitě. Krom tohoto jména měl ještě partyzánské jméno Sáu Dân. Vo Van Kiet se zapojil do hnutí Viet Minh a proti francouzským kolonizátorům bojoval na jihu země. Za americké války působil v řadách Národní fronty osvobození Jižního Vietnamu a po skončení americké války působil jako stranický šéf v Ho Či Minově Městě, bývalém Saigonu. Byl považován za vedoucího představitele ekonomických reforem obnovy země đoi moi, které nahradily sovětský styl vládní kontroly ekonomiky. Jak již bylo řečeno, při prosazování těchto reforem spolupracoval s Nguyen Van Linhem, neboť oba dlouhá léta působili na jihu, ať již v řadách NFO nebo ve stranických funkcích a znali nejlépe místní podmínky (Nguyen Van Linh kvůli tomu dokonce měl vážné rozpory s tehdejším nejvyšším stranickým představitelem Le Duanem). Vo Van Kiet prosadil cestu k začátku privatizace nevýkonných státních firem. V roce 1982 se stal náměstkem premiéra a šéfem státní plánovací komise. Premiérem se stal poprvé v roce 1988 po náhlém úmrtí předchozího premiéra Pham Hunga (1912 – 1988) a pak opětovně v roce 1991, kdy působil ve funkci 6 let, do roku 1997. I pak zůstal veřejně činný a volal po další ekonomické liberalizaci, vyšší svobodě tisku i dialogu s disidenty. Jako premiér byl ve světě znám jako představitel Vietnamu, který otevřel zemi světu, navázal a obnovil vztahy své země s mnohými zeměmi Asie a Evropy, byl například prvním premiérem, který navštívil Japonsko, vyvedl zemi z mezinárodní izolace a přitáhl do země četné zahraniční investory. Za jeho vlády Spojené státy americké zrušily vůči Vietnamu obchodní embargo v roce 1994 (samozřejmě v tom hrál roli i tlak amerických firem na svou vládu, protože bylo patrné, že jim oproti jiným západním zemím ve Vietnamu, obrazně řečeno, ujíždí vlak…), a v následujícím roce s ním navázaly diplomatické styky. Vo Van Kiet byl také úspěšný ve zlepšení vztahů s dalšími asijskými zeměmi (Čína, Singapur, Malajsie, Jižní Korea) a singapurský premiér Lee Kuan Yew (bývalý protivník Vietnamu) navštívil po zlepšení vztahů Vietnam několikrát a nabídl Vietnamu spolupráci. Energický Vo Van Kiet překonával administrativní strnulost a podporoval právo a ochranu obchodu. Ve funkci premiéra navštívil v roce 1997 i Českou republiku, kde jednal s tehdejšími představiteli (Václav Havel, Václav Klaus), nebyla to ovšem jeho první návštěva naší země, byl v Československu v ministerské funkci již v 80. letech.
Vo Van Kietova první manželka a dvě děti zahynuly za války při americkém bombardování a jejich těla nebyla nikdy nalezena. Jeho druhá manželka Phan Luong Cam pracovala jako vědecká pracovnice. Vo Van Kiet byl velký fanda tenisu a kopané.
Vo Van Kiet zemřel v singapurské nemocnici 11. 6. 2008 ve věku 85 let. Byl mu uspořádán státní pohřeb a je pohřben v Ho Či Minově Městě.
Autorem známky premiéra Vo Van Kieta je malíř a grafik Pham Trung Ha.
(Podle vietnamských pramenů a www.delcampe.net zpracoval Ing. Jiří Homola).