Raymonde Dien (*13. 5. 1929 – †19. 8. 2022)

Raymonde Dien (*13. 5. 1929 – 19. 8. 2022)

 (Raymonde Dien a Henri Martin s prezidentem Ho Či Minem v Hanoji v roce 1956.)

V rozmezí srpna a září zemřelo několik významných osobností politického a kulturního života (např. zpěvačka Hana Zagorová – 75 let, býv. sovětský prezident Michail S. Gorbačov – 91 let, britská královna Alžběta II. – 96 let, francouzský režisér tzv. nové vlny Jean-Luc Godard – 91 let nebo řecká herečka Irene Papas – 96 let). V této plejádě osobností zcela zaniklo, že 19. srpna 2022 zemřela ve věku 93 let Raymonde Dien, francouzská mírová a protiválečná aktivistka z 50. let 20. století, která se stala symbolem francouzského mírového hnutí proti koloniální válce, kterou Francie vedla v Indočíně v letech 1946 – 1954.

Mladším čtenářům toto jméno asi již nic neřekne, proto si ho v krátkosti připomeneme. Z našich autorů ji ve svých historických knížkách o Vietnamu občas připomínal doyen české žurnalistiky Milan Syruček.

Celý příspěvek

Tygr indočínský na vietnamských známkách s českou stopou.

VIETNAMSKÁ POŠTA VYDÁVÁ TYGRA INDOČÍNSKÉHO NA ZNÁMKÁCH S ČESKOU STOPOU

Pohlednice a také obálka prvního dne vydání.

Kromě vietnamské pošty tuto sérii vydává dalších 14 pošt. Je to proto, že i filatelie se podílí na propagaci ochrany živé přírody a v mnohých asijských zemích vědí, že pytláctví se díky některým hloupým pověrám zejména čínské medicíny podílí na likvidaci těchto nádherných kočkovitých šelem. (Samozřejmě čínská medicína má své opodstatnění, nikoliv však pověry typu „že tygří drápy působí jako afrodisiakum“ nebo „že medvědí žluč se podílí na likvidaci rakoviny“ a tak podobně. Žel, mnohé tyto pověry mají v některých asijských zemích zastání u některých lidí, ačkoliv mnozí odborníci, lékaři, zoologové, biologové a ochránci přírody zdůrazňují, že tyto pověry se nezakládají na pravdě). Pro nás pro Čechy je tygr indočínský zajímavý ještě tím, že je zde patrná i česká stopa. Tohoto tygra totiž první popsal profesor Vratislav Mazák (1937 – 1987), jenž působil jako zoolog a antropolog na Karlově univerzitě v Praze. Profesor Mazák se věnoval zejména kočkovitým šelmám, kytovcům, ale také jako antropolog studoval člověka, podílel se na psaní a vydání různých knih o přírodě i o člověku, spolupracoval s mnohými jinými vědci a také s významným malířem Zdeňkem Burianem (1905 – 1981). Profesor Mazák popsal nejen tygra indočínského, ale také osla kulana. Latinské jméno tygrovi dal po Jimu Corbettovi (1875 – 1955), což byl britský lovec, jenž se později stal významným ochráncem tygrů a přírody vůbec, sehrál klíčovou roli při vzniku prvního indického národního parku za účelem ochrany ohroženého tygra indického.A to jméno Mazak v anglické verzi s letopočtem 1968 znamená, že jako první vědecky popsal tohoto tygra právě profesor Mazák, což se stalo v roce 1968. A pokud by někdo chtěl vědět, zda to bylo ve Vietnamu, tak nikoliv (v roce 1968 zde zuřila americká válka, takže by to asi ani nebylo možné), ale bylo to na základě zastřeleného, vypreparovaného a vycpaného zvířete ze 40. let, jenž bylo uloveno v okolí Nha Trangu (provincie Khanh Hoa). Kdo zná Nha Trang, toto nádherné pobřežní město s nejkrásnějšími městskými mořskými plážemi ve Vietnamu, tak se asi podiví – ano, ve 40. letech 20. století se ještě dal ulovit tygr poblíž tohoto města, což dnes už není možné.

Podle vietnamských filatelistických pramenů zpracoval Ing. Jiří Homola